אודות עסקים חברתיים

12 דקות הוא חלק ממגמה הולכת וגוברת בישראל ובעולם של עסקים חברתיים. עסקים חברתיים הם עסקים שמנסים לאזן בין שתי מטרות שוות בחשיבותן: עשיה חברתית/סביבתית/תרבותית לצד רווח כלכלי.

במובן מסויים עסקים חברתיים נמצאים באמצע הדרך בין עמותה לבין עסק מסחרי. בניגוד לעמותה, עסקים חברתיים הם חברות למטרות רווח, שמנסות לאזן את התקציב שלהם על ידי מכירת מוצרים או שירותים ללקוחות. בכך מנסים העסקים החברתיים לפטור את עצמם מהתלות בקרנות ממשלתיות או פרטיות ובתורמים. בניגוד לעסק כלכלי, עסקים חברתיים מבוססים על הרצון בשינוי העולם, בתרומה לקהילה או בשינוי חברתי, וההצלחה שלהם נמדדת גם בהשפעה החברתית/סביבתית/תרבותית שלהם ולא רק בהגדלת ההכנסות שלהם.

ממציא המודל העסקי של עסקים חברתיים הוא ד"ר מוחמד יונוס, מי שהקים את בנק גראמין בבנגלדש. בנק גרמין העניק הלוואות קטנות מאד (מיקרו אשראי) לנשםיח עניות שלא היו זוכות לאמונו של אף בנק אחר, דבר שאיפשר לאותן נשים לייצר עבור עצמן מקורות הכנסה, שבתורם אפשרו את החזר ההלוואה ואת שיפור תנאי החיים של הלוות ושל בני המשפחה שלהן. הבנק הוא הצלחה הן במובן החברתי – ב-2006 העניק בנק גראמין הלוואות לכ-2.4 מיליון איש בכ-37,000 כפרים, והן במובל הכלכלי – שיעור החזר ההלוואה בבנק גראמין גבוה משיעורו בבנקים רגילים. בעקבות ההצלחה הועתקה שיטת המיקרו אשראי למדינות רבות בעולם.